Gympie Little Athletics Annual Spring CarnivalSun 11th September ‘16
Albert Park, Bruce Highway, Gympie
Maryborough Little Athletics Day-Night CarnivalSat 1st October ‘16
Jock Anderson Athletic Oval, Gympie Rd, Tinana, Maryborough
Laidley Little Athletics Lockyer Twilight Challenge CarnivalSat 8th October ‘16
Laidley Rec Grounds Cnr Whites Rd & Patrick St
Moura Little Athletics LJ & TJ Tartan Runways Open DaySat 8th October ‘16Moura State High School Gillespie Street, Moura
Aspley Little Athletics Kedron – Wavell PentathlonSun 9th October ‘16Paul O’Brien Oval, Bowden Park, Maidencombe St, Geebung
Algester Little Athletics CarnivalSun 16th October ‘16Col Bennett Park, Ridgewood Rd, Algester
Strathpine Little Athletics Twilight PentathlonSat 22nd October ‘16John Oxley Reserve, Ogg Rd, Murrumba Downs
Caboolture Little Athletics Twilight PentathlonSat 19th November ‘16Wolfenden Oval – Caboolture Sports Complex, Morayfield Rd, Caboolture
Jimboomba Little Athletics 20th Anniversary CarnivalSun 20th November ‘16Henderson Rd, Jimboomba
Browns Plains Little Athletics CarnivalSun 27th November ‘16Regents Park, Vansittart Rd, Regents Park
Glasshouse Little Athletics PentathlonSun 27th November ‘16Skippy Park, Landsborough Rd, Landsborough
Caloundra Little Athletics Open DaySat 3rd December ‘16Carter Park North St, Caloundra
Ipswich Little Athletics Twilight CarnivalSat 21st January ‘17Bill Paterson Oval, Lion St, Ipswich
Springwood Little Athletics CarnivalSun 22nd January ‘17Shark Park, Cnr Loganlea Rd & Golf Course Dr, Meadowbrook
Redlands Little Athletics CarnivalSat 28th January ‘17Cleveland SHS, Smith St, Cleveland
Redcliffe Little Athletics Twilight PentathlonSat 25th February ‘17Langdon Park, Mabel St, Margate
Beenleigh Little Athletics CarnivalSat 11th March ‘17Oliver Sporting Complex, Logan Street, Eagleby

for more information please visit the Association’s website:

www.laq.org.au

McDONALD’S MET NORTH REGIONAL RELAY CHAMPIONSHIPS Saturday 5 November 2016 – STRATHPINE LAC, John Oxley Reserve,

Ogg Rd, Murrumba Downs

PROGRAM OF EVENTS

Times shown are indicative only & can change depending on nominations

TIMETRACK EVENTSFIELD EVENT
8:30amU7 – 4 x 70m
U8 – 4 x 70m
Shuttle
Shuttle
U12 – Discus
U13 – High Jump
15,16,17 – Long Jump
U14 – Shot Put
U7 – Long Jump
9:15amU7 – Shot Put
9:30amU11 – Medley
U12 – Medley
U13 – Medley
U8 – Long Jump
U10 – High Jump
U11 – Discus
10:00amU9 – Shot Put
10:30amDarryl Paroz Memorial Trophy Presentation
(Girls Under 15 Long Jump Relay)
10:50amU7 – 4 x 100m
U8 – 4 x 100m
U9 – 4 x 100m
Shuttle
Shuttle
Circular
15,16,17 – Discus
U14 – High Jump
U10 – Long Jump
11.30amU15 B&G 100m runoff for R/Relays Team
U17 B&G 400m runoff for R/Relays Team
12.00pmU12 – Long Jump
U13 – Shot Put
U7 – Discus
12:30pmU10 – 4 x 100m
U10 – 4 x 100m
Circular
Circular
U8 – Shot Put
U9 – High Jump
1:00pmPresentation of U7 & U8’s Participation Medals
1:45pmU12 – 4 x 100m
U13 – 4 x 100m
U14 – 4 x 100m
15, 16, 17 – 4 x 100m
Circular
Circular
Circular
Circular
U11 – Long Jump
U8 – Discus
U10 – Shot Put
2.30pmU9 – Discus
U14 – Long Jump
U15 – High Jump
U11 – Shot Put
3.20pmU9 – 4 x 200m
U10 – 4 x 200m
16,17 – Shot Put
U12 – High Jump
U13 – Discus
4:00pmU14 – Medley
15,16,17 – Medley

 *Medley Relays – The order of running the Medley Relay shall be 200m, 200, 400m 800m

  • All programme times are indicative only and events may be called out of order or changed according to circumstances – Please listen to the announcer for event calls, first and final.
  • Event times can be brought forward by 30mins. Athletes should be available at least half an hour (30 minutes) before advertised time. Always check with your team manager
  • Footwear is compulsory at all times on and off the track and field
  • All relays for U9 – U17 are circular